top of page
  • Jan Čelikovský

Historie kadeřnictví aneb jak to celé začalo - 1. část

Coco Chanel, slavná módní návrhářka, kdysi řekla: „Žena, která si ostříhá vlasy, je připravená na to, změnit celý svět.“ Staré čínské přísloví dodává: „Člověk denně upravuje své vlasy. Proč ne také své srdce.“ A moudrý král Šalomoun pravdivě napsal: „Šediny jsou korunou krásy, když se nacházejí na správné cestě.“ Kadeřnictví Praha si pro vás připravilo třídílné putování po stopách historie dámského i pánského kadeřnictví. Vliv na to, pro jaký účes se příště rozhodnete, to asi mít nebude. Třeba vás ale následující řádky v něčem obohatí.

Egypt

Pátrání po stopách historie kadeřnictví začneme ve starověkém Egyptě. Právě ten je považován za kolébku péče o zevnějšek. Starověcí Egypťané, muži i ženy, si po vzoru svého faraóna nechávali holit vlasy na hlavě. Při různých slavnostních příležitostech pak ale nosily kudrnaté těžké paruky. Ty dámské byly obvykle poměrně dlouhé a zdobené všelijakými zlatými ozdobami nebo vyhlášenou slonovinovou vlásenkou. Pánské hlavy byly úplně holé. Někteří muži nosili falešný tuhý vous pod bradou.

Zajímavost: Víte, že hennu používali už starověcí Egypťané pro obarvování paruk a vlasů? Nejstarší přírodní barvivo henna se získává z listů řapíku keře latinsky pojmenovaného Lawsonia Inermis.

Řecko

Oblíbenou módou žen v Řecku byly dlouhé vlasy vyčesané do drdolu. Nejžádanějším odstínem pro barvené vlasy byla červená. Vlasy se pak společně s hennou posypávaly drahokamy, zlatým práškem nebo čerstvými květinami. Pánové si své vlasy naproti tomu stříhali nakrátko, někdy až téměř dohola. Takový účes se nazýval koleno neboli tupé.

Řím

Římská móda účesů v mnoha ohledech kopírovala tu řeckou. Starověké Římanky si barvily své vlasy na oblíbenou blond barvu. Paruky si nechaly vyrábět z vlasů vlastních otroků a otrokyň. Později se v Římě stala oblíbenou móda vlnitých tvarů. Vlasy se vyčesávaly nahoru, a to ve tvaru drátu, který byl připevněný k hlavě. Právě ve starověkém Římu se vůbec poprvé objevila veřejná holičství, podobné jako naše pánské kadeřnictví Praha 5. Římané pocházející z vyšších společenských tříd pak měli kadeřnice a holiče zaměstnané ve vlastním domě.Commentaires


Les commentaires ont été désactivés.
bottom of page