top of page
  • Jan Čelikovský

Trendy v ženských účesech - 1. část

"Vlasy jsou pro mnoho lidí zdrojem sebevědomí". Tento známý výrok je pravdivý už od nepaměti. Například věhlasný biblický Samson měl od Boha sílu uchovanou v dlouhých vlasech. Když své tajemství vyzradil Dalile, o své vlasy i sílu přišel.

Vlasy jsou často zrcadlo naší osobnosti, vkusu, stylu nebo preferencí. Často si lidé okamžitě udělají obrázek, kým vlastně jsme. Pojďme se v této sérii společně podívat do historie. Objevíme inspiraci v trendech dávné doby nebo nás čekají bizarnosti? Kadeřnictví Praha 5 nás v první části série provede renezancí a barokem.

Trendy doby renezanční

Umění a krása je spojeno s Florencii a Benátkami. Ideálem byly blondýny, takže složité odbarvování se podstupovalo často. Módou hýbaly drdoly a složité copy. Vlasy se zdobily síťkami, stuhami, šperky a čelenkami, které měli co nejvíce odhalovat čelo. Populární bylo vytrhávání vlasů, aby čelo vypadalo vyšší a širší.

Věděli jste: Na střechách domů se dokonce zřizovaly speciálně určené dřevěné budky, ve kterých si dívky nechávaly několik hodin na přímém slunci zesvětlovat vlasy.

Období baroka a rokoka

Bouřlivé období, kdy jsou vlasy spojovány s nepohodlím, extravagancí a parukami. Inspirace se přesunula do Francie na proslulý zámek Versailles. Abyste stihli být „in“, tak se začínalo s úpravami časně ráno a končilo v podvečerních hodinách. Vlasy či paruky se potíraly lepivými látkami a vše se zasypávalo pudrem. Okázalé kreace na vlavě zůstávaly několik dní až měsíců. Spalo se v polosedě a ve vlasech se usídlovalo samozřejmě mnoho havětí.

Nadměrný luxus se zrcadlil nejen ve výšce, ale i v nadměrných dekoracích účesů. Mohli jsme se setkat i s lodí na hlavě. Traduje se, že se dokonce zvětšovaly dveře, aby dámy mohly projít s účesem „Pouf“. V 18. století byla v Paříži otevřena Kadeřnická akademie a umělecké řemeslo se šířilo i za hranice.  Jisté účesy však výhradně patřily královně a bylo zakázáno je napodobovat.

Věděli jste: Kromě dlouhých drbátek se také nosily speciální pastičky nasáklé krví či medem. Vši se tak měli dostat dovnitř.Comments


bottom of page