top of page
  • Jan Čelikovský

Historie kadeřnictví aneb jak to všechno začalo - 2. část

Jeden z dalších výroků slavné francouzské módní návrhářky Coco Chanel říká: „Krása ženy začíná v okamžiku, kdy se rozhodne být sama sebou.“ Proto jsou kadeřnictví po celém světě plná profesionálů realizujících nejtajemnější přání ženských zákaznic. Nejinak tomu bylo i v dávných dobách. Kadeřnictví Praha 5 vám dnes nabízí krátký výlet do historie vlasů – tentokrát na Dálný východ a do Afriky.

Východ

Arabský svět většinou ženské vlasy na veřejnosti zakrývá. Ženy si proto vlasy pečlivě kryly závojem, zatímco muži nosili tradiční turban. Místem, kde se o vlasy mužů i žen pečovalo, byly místní veřejné lázně. Tam se o vlasy starali profesionálové, jejichž péče zahrnovala pročesávání, zhotovení účesu, oholení nebo vlasový zábal.

Čína

V Číně bývalo zvykem, že svobodné dívky nosily vlasy dlouhé a spletené, zatímco ženy vdané si je jako spletené česaly do drdolu v týle. Muži si naproti tomu holili přední část hlavy. Na té zadní si nechali narůst dlouhé vlasy, které pak splétali do culíku.

Japonsko

V sousedním Japonsku si muži hlavu holili rovněž v přední části. Vlasy na zadní polovině si vytahovali do krátkého tuhého copu. Japonské ženy pak nosily vlasy dlouhé a rozpuštěné. Od 17. století se začala objevovat móda stylizování účesů pomocí drahokamů, hřebenů nebo kolíků. Typickým příkladem jsou velmi komplikované účesy tradičních gejš.

Afrika

Afrika je svým způsobem fascinující svět plný tradičních účesů. Nikomu se doposud nepodařilo zachytit úplně všechny typy účesů mužů i žen, ale naše kadeřnictví Nové Butovice pro vás připravilo alespoň výběr těch nejzajímavějších.

Například známí masajští bojovníci si přední vlasy splétali do drobných copánků, zatímco ty zadní dorůstaly délky až k pasu. Ženy si naproti tomu stříhaly vlasy úplně dohola. K barvení používaly některé kmeny červenou zem, výjimečně i zvířecí výkaly. Některé africké ženy zase používaly styl maghbet, kdy se vlasy v drobných pletencích formovaly do dlouhého vystouplého kuželu nebo jehlanu.Comments


bottom of page