top of page
  • Jan Čelikovský

Trendy v ženských účesech - 2. část

Která doba byla nepřívětivější pro péči o vlasy? A která byla naopak hodně divoká? Vydejte se námi do minulosti v druhé sérii článků Trendy v účesech. Kadeřnictví Praha 5 vám přináší další díl historického přehledu toho, co nosíme na hlavě.

Vlasová revoluce – Klasicismus

Po bujarých vlasových kreacích baroka, kdy se vlasy aranžovaly tematicky, například účes "zahradnice", který byl doplněn květákem, artyčoky a ředkvičkami nebo účes "glóbus" se všemi světadíly, se dostáváme k revolučnímu myšlení. Nejen ženské oblečení přijímalo nádech jistých prvků mužského odívání, ale také účesy napodobovaly krátké vlasy mužů a maskulinní styl při úpravě. Emancipace se začala projevovat nejenom ve zkracování vlasů, ale také v pracovní rovině. Kadeřnické práce do této doby byly považovány výhradně pro muže, nyní tuto práci začínají dělat i ženy.

Ženy si krátké vlasy přes noc často natáčely na papírové natáčky. Dlouhé vlasy se vracely k Antice a Řecku. Známý je uzel umístěný vysoko na hlavě, někdy ve tvaru pletencové koruny.

Věděli jste: Názvy účesů byly často spojovány s aktuálním dění ve světě. Např. v centru revolučního myšlení Francii byly známé účesy např. "obětovat" nebo "oběť".

Biedermeier – Romantismus

Neboli také měšťanský empír. Centrem módy biedermeieru se tentokrát nestala Paříž, ale Vídeň. Vlasy byly zkadeřené a vlasové doplňky vynikají v dlouhých loknách. Kloboučky zůstávají i nadále pokrývkou dámské hlavy. Sčesávají se a uprostřed rozdělují pěšinkou, aby se docílilo vysokého lesku, a pokračují do vln. Nosí se také pásky přes čelo. V módě jsou velké vlasové hřebeny.

Věděli jste: Do popředí se dostává hygiena, nevtíravé vůně a přirozenost.

Secese

Vlasy se staly, můžeme říct z dnešního pohledu, více ekologické. Účesy byly méně formální a ozdoby tvořily květiny, listy a jiné přírodní objekty. Později ale na scénu přichází tupírování a objev peroxidu vodíku a jeho používání pro účely vlasové chemie.

Věděli jste: Název secese vznikl jako označení protestního hnutí mladých umělců proti době (lat. secessio = odloučení, oddělení, odchod).
Commentaires


bottom of page